فواید بسیار زیاد این غذای مبارک:

سویق؛ بهترین سحری:
امیر المؤمنین علیه السلام: بهترین سحرى سویق و خرما است.

سویق؛ غذای پر برکت:
امام باقر علیه‏السلام: سویق، چه قدر پُربرکت است! اگر انسان درحالى که سیر است، آنرا بخورد، غذا را گوارش مى‏دهد و اگر در حالى که گرسنه است، بخورد، او را سیر مى‏ سازد.

سویق؛ غذای مسافرتی:
امام باقر علیه‏السلام: سویق، چه نیکو توشه‏اى در سفر و در حضر است!

موجب رویش گوشت و استحکام  استخوان:
امام صادق علیه‏السلام: سویق، گوشت مى‏ رویاند و استخوان را استحکام مى‏ بخشد.

غذای کودک:
امام صادق علیه‏السلام: به کودکانتان درخردسالیشان سویق بدهید؛ چرا که گوشت مى‏ رویاند و استخوان را استحکام مى ‏بخشد.

درمان کودکان نارس:
المحاسن ـ عَیثَمه، بر امام صادق علیه‏السلام وارد شد. امام صادق علیه‏السلام به او فرمود: «چرا مى‏ بینم تن فرزندت، نحیف است؟». گفت: او بیمار است. امام علیه‏السلام به او فرمود: «به او سویق بخوران؛ چرا که گوشت مى‏ رویاند و استخوان را استحکام مى ‏بخشد.»

چله سویق:
الکافی – امام صادق علیه‏السلام: هرکس چهل روزْ سویق بخورد، بازوانش پُرتوان مى‏ شود.

لطیف کننده پوست و توانمندساز قدرت جنسی:
الکافی – امام صادق علیه‏السلام: خوردن سویق با روغن زیتون، گوشت مى‏ رویاند، استخوان را استحکام مى بخشد، پوست را نازک مى‏ کند و بر توان جنسى مى‏ افزاید.

▫درمان تب:
– الکافی-امام صادق علیه‏السلام: درون تب ‏دار را از سویق شسته، پُر کنید. سه بار در آب شسته شود آن‏گاه به او خورانده شود.
– مکارم الاخلاق- حضرت زین العابدین علیه السلام: شکم تبدار را با سویق و عسل سه بار پر کنید و از این ظرف به آن ظرف بریزید و به کسى که تب دارد بخورانید، که تب داغ را مى ‏برد و به وحى عمل کرده ‏اید.

دوری از۷۰گونه  بلا:
امام صادق علیه‏السلام: سویق، تلخه را از تن، و بلغم را از معده، کاملاً جدا مى‏ کند و هفتادگونه بلا را دور مى‏سازد. (الکافی ج۶ص۳۰۶ ح۱۱)

 درمان برص:
المحاسن – عن أبی عبد الله علیه‏السلام: سویق خشک سفیده (پیسى یا سفیده چشم) را ببرد.
مکارم الاخلاق-  امام کاظم علیه‏السلام: سویق خشک و آبگوشت گاو، پیسى را از میان مى‏ برند.

 درمان  عطش:
ابو هاشم جعفرى: در محضر امام رضا علیه‏السلام بودم. به سختى تشنه شدم؛ امّا از هیبت ایشان ترسیدم که در مجلس ایشان، آب بطلبم. امام علیه ‏السلام خود، آبى طلبید و جرعه‏اى از آن نوشید و سپس فرمود: «اى ابوهاشم! بنوش؛ چرا که سرد و خوب است». نوشیدم. سپس دیگر بار، تشنه شدم. امام علیه‏السلام به خدمتگزارْ نگریست و فرمود: نوشابه‏اى از آب و مقدارى سویق و شکر برایش بیاور. آن‏گاه فرمود: سویق را مرطوب کن و قدرى شکر رویش بپاش، پس از آن، به من فرمود: اى ابوهاشم! بنوش؛ چرا که عطش را از میان مى ‏برد.

 درمان برسام (التهاب پرده دیافراگم):
الکافى ـ به نقل از سیف تمّار ـ : یکى ازهمراهانم در مکّه به بیمارى بَرسام، مبتلا شد. من به حضور امام صادق علیه‏السلام رفتم و او را آگاهاندم. به من فرمود: سویق جو به او بخوران؛ چرا که به خواست خداوند، بهبود خواهد یافت. آن، غذایى در درون تن بیمار است. ما جز دو روز (یا دو بار) به او سویق ندادیم، مگر این که همراه ما، بهبود یافت.

سویق درمان  ضعف معده:
الکافى: امام صادق علیه‏السلام فرمود: سویق عدس، تشنگى را از میان مى‏برد، معده را تقویت مى‏کند، درمان هفتاد درد در آن است، صفرا را خاموش مى‏کند و درون را سردى مى‏بخشد. ایشان، چون سفر مى‏کرد، از این سویق، جدایى نداشت.

سویق درمان غلبه خون:
امام صادق علیه‏السلام چون در کسى از خدمتگزارانش خون به جوش مى‏آمد، به وى مى‏ فرمود: از سویق عدس بخور؛ چراکه جوش‏آمدگىِ خون را فرو مى‏نشاند و حرارت را خاموش مى‏کند.

سویق درمان اسهال:
بحار الانوار – از ابن کثیر است که اسهال گرفتم و امام ششم علیه‏السلام فرمود: سویق گاورس با آب زیره بخورم و خوردم و شکمم بند آمد و خوب شدم.

سویق درمان درد شکم:
السرائر: روایت شده که یکى از اصحاب امام صادق علیه‏السلام، از شکم‏ رَوى ‏اش نزد ایشان اظهار ناراحتى کرد. امام علیه‏السلام به او فرمود که قدرى سویق برنج برگیرد و بیاشامد. او این کار را انجام داد و بهبود یافت.

سویق درمان مسمومیت:

– الکافى ـ: ایشان، چون کسى از اهل خانه را مار یا کژدم مى ‏گزید، مى‏گفت: به او سویق سیب بخورانید.

– امام صادق علیه‏السلام: براى مسمومیّت، دارویى سودمندتر از سویق سیب، سراغ ندارم.

سویق درمان خون دماغ:
الکافى ـ به نقل از ابن بُکَیر ـ : سالى در مدینه به خون ‏دماغ مبتلا شدم. یارانمان از امام صادق علیه‏السلام درباره چیزى که مانع خونریزى

بینى شود، پرسیدند. به آنان فرمود: «به او سویق سیب بدهید. آنان به من از این سویق خوراندند و خونریزى بینیم قطع شد.

سویق درمان خونریزی زنان:

الکافى- از على بن مهزیار که کنیزش دچار خونریزى حیض شد و بند نیامد تا نزدیک مرگ رسید و ابى جعفر علیه السلام به او فرمود: سویق عدس بخورد و خورد و خون ریزی متوقف شد.

سویق درمان اخلاط:
– امام صادق علیه‏السلام: [خوردنِ] سه کف دست، سویق خشک در حالت ناشتا، بلغم و تلخه را خشک مى ‏کند، تا جایى که تقریباً چیزى را از آن بر جاى نمى ‏گذارد .
– امام صادق علیه‏السلام: سویق خشک، چون ناشتا خورده شود، حرارت را خاموش مى‏ کند و تلخه را فرو مى‏ نشاند؛ امّا چون به روغنْ درآمیخته و خورده شود، این اثر را ندارد.
– الکافى ـ به نقل از ابراهیم بن بسطام، از یکى از مردمان مَرْو ـ : امام رضاعلیه‏السلام در روزگارى که در میان ما بود، کسى را نزدمان فرستاد و سویق خواست. ما براى ایشان مقدارى سویقِ مرطوب فرستادیم. امام علیه‏السلام، آن را برگرداند و برایم پیغام فرستاد که: سویق، چون خشک باشد و ناشتا خورده شود، حرارت را خاموش مى‏کند و تلخه را فرو مى‏نشاند؛ امّا چون تَر شود، این اثر را ندارد.
– مکارم الأخلاق – به نقل از على بن سلیمان: نزد امام رضا علیه‏السلام کلّه پاچه خوردیم. پس سویق خواست. گفتم: من سیر شده‏ام. فرمود: «اندکى از سویق، کلّه پاچه را هضم مى‏کند و دواى آن است».

▫️سویق درمان پوکی استخوان:
الکافی – حضرت رضا علیه السلام فرمود: سویق اگر شسته شود و هفت بار ظرف به ظرف شود تب را مى‏ برد و ساق پا را نیرومند می سازد.

▫️سویق؛ سفارش وحی
«(سویق) به سفارش  وحی درست شده.»(المحاسن،احمدبن محمدبن خالدالبرقی،ج۲،ص۴۸۸)

درباره ی مدیر سایت

هدف ترویج طب اسلامی

مطالب مشابه

چگونه با تربت امام حسین علیه السلام درمان شویم !؟

شرایط درمان با تربت امام حسین علیه السلام

تربت امام حسین درمان است اما باید شرایطی را رعایت کرد تا اثربخش باشد. شرایط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی