خانه >> تغذیه >> درمان با میوه ها >> آلو و فواید روایی آن
آلوی خشک فواید و توصیه ها

آلو و فواید روایی آن

منظور از آلو، مجموعه همه آلوها است: آلو سیاه، زرد، آلوچه و ….

فواید آلو

۱- تسکین دهنده مُرّه(سودا و صفرا) است. شخصی به سوی امام صادق علیه السلام از مره ای که در او هیجان داشت تا جایی که نزدیک بود دیوانه شود شکایت کرد. امام علیه السلام فرمودند: خود را با آلو تسکین بده. آلو به دلیل ملین بودن، مره را تسکین می بخشد.

۲- گرمی را خاموش می کند. روایتی را کلینی از زیاد قندی نقل می کند که وارد بر امام کاظم علیه السلام شد در حالی که در مقابل امام علیه السلام ظرفی پر از آلوی سیاه و آب بود. امام فرمودند: گرمی در من هیجان پیدا کرده است و گُر گرفته ام. آلوی تازه گرمی را خاموش می کند و صفرا را تسکین می دهد.

۳- خون را تسکین می دهد. کسی که خون در او غلبه کند باید حجامت و فصد انجام دهد و جایگزین این دو، آلوی خشک است. در روایتی نقل شده: آلوی خشک، خون را تسکین می دهد و بیماری سخت را از بدن خارج می کند.

۴- مفاصل(زانوها) را نرم می کند. شخصی بنام ازرق بن سلیمان نقل می کند: از امام صادق علیه السلام درباره آلو پرسیدم. امام فرمودند: برای مره مفید است و مفاصل و زانوها را نرم میکند. بنابر روایت آلو درمان درد مفاصل است که معلول آن خشکی باشد.

۵- بیمار را از بدن خارج م یکند. روایتی داریم: آلوی خشک حون را تسکین می دهد و بیماری سخت را از بدن خارج می کند به اذن خداوند تبارک و تعالی.

 

توصیه هایی درباره آلو

۱- آلو شدیدا سرد است و التهابات را تشدید می کند. بنابراین نباید به طور ناشتا مصرف شود. در روایتی می فرمایند: آلو به طور ناشتا مره ها را تسکین می دهد و التهابات را تهییج و تحریک می کند.

۲- با توجه به سردی شدید آلو نباید در خوردن آن زیاده روی کرد. در روایت بیان شده است: برای مره مفید است و استخوانها را نرم میکند اما در خوردن آن زیاده روی نکنید زیرا سبب التهاب مفاصل می شود.

۳- بهتر است پوست آلو کنده شود. مانند آلو بخارای مشهد که پوست آن را می کنند و آن را خشک می کنند. در روایتی نقل شده است: پوست آلو را بکنید، آلو برای تمامی مره ها و گرما و گُر گرفتگی مفید است و اما سبب التهابات می گردد.

۴- هر چه آلو کهنه تر و خشک باشد بهتر و نافع تر است. در روایت می فرماید: آلوی کهنه بخورید زیرا نفع آن باقی مانده و ضررش ازبین رفته است. در نتیجه بهترین راه این است که پوست آم با دست کنده شود و آن را در آفتاب خشک کنند و نه با مواد شیمیایی بلکه به طور طبیعی.

 

 

بیانات احیاگر طب اسلامی استاد تبریزیان- جلد ۴

مطالب مشابه

گلابی و فواید آن در روایات

گلابی یکی از داروهای قلب است. علاوه بر آن تمام فواید به را نیز دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی