نوره در روایات
نوره در روایات

نوره در روایات

نوره یک پاکت کننده و استریل کننده است.  بواسطه آرسنیک و زرنیخ که در آن وجود دارد، میکروب کش و قارچ کش قوی می‌باشد. آرسنیک میکروبهایی را که زیر مو و روی پوست مخفی شده اند را می کشد به همین  دلیل تاکید شده که هر پانزده روز یک بار از نوره استفاده کنید. ترک آن بیشتر از بیست روز برای خانم‌ها  و برای آقایان بیشتر از چهل روز نهی شده است. در روایات داریم که اگر کسی بیشتر از چهل روز نوره گذاشتن را به تأخیر بیاندازد اصلا از ما نیست یا مسلمان نیست و کرامتی ندارد.

روایات زیادی مبنی بر درمان بودن نوره داریم. نوره از زمان حضرت سلیمان علیه السلام درست شده است. در روایتی می فرمایند: “یکی از داروهای انبیاء حجامت، نوره و ریختن دارو در بینی است.” بلکه فرمودند: بهترین دارو در چهار چیز است حجامت، نوره، تنقیه و استفراغ.

کلینی با سند معتبر از امام صادق علیه السلام نقل می کند که می فرمایند: دارو چهارتا است ریختن دارو در بینی، حجامت، نوره، تنقیه. نوره یکی از درمان‌های چهارگانه است.

در یک روایتی ابن ادریس در آخر کتاب سراسر از کتاب جامع بزنطی در حدیثی می گوید: موی بدن اگر بلند شود آب کمر را قطع می کند مفصل ها و زانوهارا سست می کند و سبب ضعف و لاغری می شود. و در مقابل استفاده از نوره آب بدن را تقویت، پی کلیه ها را زیاد و بدن را هم چاق می کند.

نوره فواید زیادی دارد شاید یکی از مهمترین فواید آن زاید کردن پی کلیه ها می باشد. امام رضا علیه السلام در رساله ذهبیه می فرماید: کسی که بخواهد سودا را بسوزاند، زیاد استفراغ کند و رگها را بزند و بر استفاده از نوره مداومت داشته باشد. چون سبب رشد مو و مو نیز از جنس سودا می باشد و در نتیجه نوره سبب خروج بیشتر سودا می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی