حجامت اسلامی

انواع حجامت

انواع حجامت در طب اسلامی آیت الله تبریزیان

انواع حجامت در طب اسلامی

وقتی مزاج غلبه خون (دم) در بدن ایجاد می شود، باید حجامت انجام شود. بنابر راوایات و در طب اسلامی آیت الله تبریزیان حجامت انواعی دارد.

 • حجامت تبیغ (اورژانسی)
 • حجامت درمانی (موضعی)
 • حجامت پیشگیری

۱- حجامت تبیغ(اورژانسی)

این حجامت برای مشکل خونی است.وقتی خون طغیان می کند، بط.ر مثال برای مثال فشار فرد بالا برود باید فورا حجامت انجاد داد.در این نوع حجامت زمان و مکان و روز شب اصلا اهمیتی ندارد و باید بی درنگ و بدون وقفه حجامت کرد. در این خصوص روایتی آمده که می فرماید:”اگر خونی در شما بالا برود، حجامت کند و نگاه به این نکند که چه روزی است”.

روایتی امده است: “خون عبد و بنده است، ولی چه بسا این عبد آقای خودش را بکشد”.

از این روایت می توان فهمید که، درست است که خون آب حیات است و جریانش در رگها باعث جریان زندگی است. ولی چه بسا همین خون طغیان کند باعث مرگ صاحبش می شود.

محمد بن رباح قلاع میگوید:

“امام کاظم را دیدم که روز جمعه حجامت می کرد، به ایشان گفتم فدایت شوم چرا روز جمعه حجامت می کنی؟! امام پاسخ دادند:اگر خون هیچان پیدا کند آیت الکرسی را بخوان و چه شب باشد یا روز حجامت را انجام بده”.

۲- حجامت درمانی

وقتی انسان بیمار می شود، نیاز به این نوع از حجامت پیدا می کند. مثلا اگر کسی مشکل کلیه دارد، حجامت در ساق پا را باید انجام دهد.اگر کسی مشکلی در دهان دارد، حجامت زیر چانه انجام دهد.و اگر کسی چشمش ضعیف است، حجامت در کم و بین دو کتف انجام دهد.کسی که کمر درد دارد، حجامت در انتهای ستون مهره ها انجام دهد. و ….

توجه: در این نوع حجامت باید شرایط خاص را رعایت کرد. مثلا باید روز حجامت روز خوبی باشد، آسمان صاف باشد، فرد توانایی حجامت داشته باشد، برج ۱۱ و ۱۲ میلادی نباشد و …

فایده این نوع حجامت این است که خون آن موضع را خارج می کنند تا از فشاری که خون به آن عضو وارد می کند کاسته شود. مثلا وقتی خون به چشم فشار می آورد، اگر حجامت اصلی آن عضو انجام شود، هنوز از جایش بلند نشده می بینیم که چشمش باز می شود.

۳- حجامت پیشگیری

در این نوع حجامت خون بیمار طغیان نکرده است و مبتلا به بیماری نشده است. بلکه شخص آن را انجام می دهد تا مبتلا به بیماری نشود و از بیماریهای آینده هاش پیشگیری کند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “انواع حجامت

 1. نسترن گفت:

  سلام
  من دارویی برای پسرم که عقب افتادگی ذهنی و واوتیسم. است
  میخواستم.
  ممنون میشوم اگر دارویی وجود داشته داشته باشد

  با کمال تشکر فراروان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *