خانه >> مقالات کوتاه >> بهترین مسکن دردها در تئوری اسلامی
بهترین مسکن
بهترین مسکن در تئوری اسلامی دعاست

بهترین مسکن دردها در تئوری اسلامی

امروزه در دنیا جهت تسکین درد از مُسکّن استفاده می کنند. تعدادی از مسکن های عمومی مانند استامینوفن، کدئین و … برای هر دردی وجود دارد. در تئوری اسلامی برای تسکین درد دو مساله مطرح است.

دو مساله اساسی در تسکین درد

یکی درد در موضع خاص است. مانند میگرن، درد معده، درد شکم، سردرد و .. که هر کدام مسکن خاص خودش را دارد. بعنوان مثال روغن بنفشه کنجدی درمان میگرن است . مرکب۲ برای درمان درد معده، مرکب۳ برای درد شکم و امثال اینها مفید است.

مساله دوم مساله مسکن عمومی است. آیا در تئوری اسلامی مسکن عمومی که تمامی دردها را تسکین دهد وجود دارد؟ آنچه که از مجموع روایات استفاده میشود، مسکن عمومی وجود دارد. و آن همان است که مسکن شیمیایی نیز از آن گرفته شده است.  آن تریاک است. در روایات از آن به تریاق تعبیر شده است. و معادل تریاک امروزی است. همچنین مسکن عمومی دردهاست.

تئوری اسلامی در بیشتر موارد نمک را جایگزین تریاق می داند. در روایات از پیامبر صل الله و علیه و آله وارد شده است، اگر مردم بدانند نمک چه خاصیتی دراد به تریاق نیازمند نخواهند بود. پیامبر از آن برای درمان عقرب گزیدگی استفاده می نمودند. دیدگاه تئوری اسلامی درمورد مسکن عمومی آن است که نباید از آن زیاد استفاده نمود. بخصوص اگر از نوع حرام از جمله نبیذ و خمر باشد. به هیچ وجه نباید از آن استفاده نمود.

قانون کلی درمورد درد آن است که با یک و یا چندین بار صبر و تحمل، درد تسکین می یابد و دوباره بر نمیگردد. اما اگر از مسکن استفاده شود درد مرتب برمیگردد. و نیاز است تا آخر عمر بطور مرتب از مسکن استفاده شود. همچنین این خطر نیز وجود دارد که بمرور زمان خاصیت مسکن ازبین برود. بخصوص درمورد سائیدگی زانوها و میگرن و سردرد مدتی جواب میدهد. و بعد از مدتی خاصیت خود را ازدست میدهد. تئوری اسلامی میفرماید باید به دنبال درمان رفت اگر از مسکن هم بخواهد استفاده کند، باید از مسکن خاص همان عضو استفاده کند.

در تئوری اسلامی دعا بهترین مسکن

بطور کلی تئوری اسلامی متعهد است که بهترین مسکن دعا است. مفهوم بیشتر روایات در راستای تسکین درد اشاره به دعا دارد. بنابراین تئوری اسلامی مانند بقیه علوم پزشکی میفرماید مسکن عام وجود دارد. اما نسخ آن دو متفاوت است. آنها مسکن عمومی را استمینوفن و بروفن که ریشه آن تریاک و مواد مخدر است میدانند.

اما تئوری اسلامی میفرماید بهترین تسکین دهنده دعا است. زیرا تئوری اسلامی معتقد است کلیه دردها حساب شده است. هر کنشی واکنشی دارد و عکس العمل طبیعی خود بشر است. و اتفاقی بدون حکمت و بیهوده نیست. همه دلیل بر وجود یک مدبر دقیق و نکته بین که کوچکترین چیزی ازنظر او پنهان نمیماند است. زمانی که خداوند انسان را مبتلا به دردی مینماید از او چیزی میخواهد یا باید توبه نماید. همچنین اگر ظلمی نموده جبران کند و یا امثال این موارد.

 

 

بیانات احیاگر طب اسلامی-جلد۳- حسن زرقانی

مطالب مشابه

پیشگیری از فلج شدن

پیشگیری از فلج شدن

انواع فلج شامل:  فلج, ام اس, ای ال اس و تحلیل عضلات. در پژوهشهای استاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی