خانه >> زندگی به سبک اسلامی >> درمان با خوردن ریز غذاهای ریخته شده در سفره
خوردن ریز غذاهای ریخته شده در سفره
ریز غذاهای ریخته شده در سفره طبق روایات

درمان با خوردن ریز غذاهای ریخته شده در سفره

معمولاً مردم تکه هایی از غذا را که در سر سفره یا خارج آن می افتد را نمی خورند و دور می ریزند و بر این تصورند که کار بهداشتی انجام داده اند ولی در طب اسلامی قضیه بر عکس است.

پیامبر صل الله و علیه و آله خوردن این ریزه های غذا را تکریم نعمت و از بین برنده فقر می دانند و این کار را جلوگیری از اسراف می دانستند و می فرمودند:” آن چیزیکه به زمین یا درون سفره افتاده اگر کثیف هم باشد را بشویید و بخورید“.[۱]روایتی از پیامبر صل الله و علیه و آله است که می فرمایند: “اگر کسی غذاهایی را که از سفره اش بیرون می ریزد را دنبال کند و بخورد فقر از او برطرف می شود و هم فرزندانش تا هفت پشت بی نیاز می شوند”.[۲]اگر بشر بخواهد به معانی این روایات بر سد صدها سال لازم است. امام علیه السلام خوردن ریزه های غذای بر جای مانده در سفره و خارج آن را سبب از بین رفتن نازایی و فقر می دانند. ما مکانیزم عملکرد ریزه غذاها را در درمان می دانیم ولی در این دو مورد رفع نازایی و فقر اطلاعاتی نداریم. مهمترین مطلبی که می توان گفت این است که خوردن این ریزه غذاها برخلاف تصور مردم که آن را از اصول بهداشتی می دانند، سبب پیشگیری از بیماری ها می گردد.

کلینی از عبداله ارجانی نقل می کند که می گوید: نزد امام صادق علیه السلام بودم ایشان در حال غذا خوردن بودند. دیدم امام علیه السلام غذاهایی را که به زمین می ریخت حتی اگر اندازه یک کنجد بود دنبال می کردند و می خورند به امام علیه السلام عرض کردم: این چه کاری است که شما انجام می دهید؟ امام علیه السلام فرمودند: ای عبداله این روزی تو است آن را رها نکن. این درمان از هر بیماری می باشد.[۳]

روایت بر درمان بودن ریزه های غذا زیاد است. در روایت دیگری شرط می گذارند و شرطش این است که فرد قصد استشفاء نیز داشته باشد. یعنی ریزه های غذا را به قصد استشفاء و دارو مصرف کند. روایتی را کلینی و برقی از حضرت امیر علیه السلام نقل می کنند که ایشان می فرمایند: آن غذاهایی را که از سفره بیرون می ریزد بخورید چرا که به اذن خداوند درمان از هر دردی است و این درمان برای کسی است که آن را به قصد دارو بخورد.[۴]

البته راز درمانی ریزه های غذا در این است که این ریزه ها به مقدار خیلی کم آلوده به میکروبهای داخل خانه می شود و بدن با این میکروبها آشنا است و نسبت به آنها مقاومت دارد. و به همین دلیل فرد بیماری خفیفی می گیرد و بدن آمادگی ازبین بردن میکروبهای خارج خانه را پیدا می کند که همان واکسیناسیون طبیعی است. روایت داریم شیطان لقمه افتاده روی زمین را می خورد. یعنی سراغ این لقمه ها می رود و اگر ما اینها را رها کنیم در واقع یک غذایی را به مبکروب و شیطان تقدیم کرده ایم. البته این ریزه های غذایی که در بیان می ریزد بیشتر از اینکه غذای پرندگان و درندگان باشد غذای جن است چون خودشان عامل این کار می شوند و حتی اگر ممانعتی از این کار شود یا ریزه های غذا خورده شود سبب آسیب دیدن از آن ناحیه می گردد.

[۱] .انظر الکافی ۶:۳۰۰ ح۵، ۶.

[۲] .المحاسن ۲: ۴۴۴ ح۳۲۲.

[۳] . الکافی ۶: ۳۰۱ ح۹.

[۴] . الکافی ۶: ۳۰۰ ح۱.

 

منبع: بیانات احیاگر طب اسلامی حضرت استاد تبریزیان-جلد دوم

درباره ی مدیر سایت

هدف ترویج طب اسلامی

مطالب مشابه

سنت خوب دعا کردن

با توجه به زیاد شدن بیماریها وتهدید سلامت مردم، تقریبا این بلا عمومی شده است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی