خانه >> تغذیه >> اهمیت گندم و جو
اهمیت گندم و جو

اهمیت گندم و جو

مراد از کلمه طعام در قرآن، گندم و جو می باشد. در واقع همان غذای حقیقی است و بیشتر فعالیتهای بدن بر اساس خوردن نان و گندم و جو و برنج می باشد که دارای ارزش غذایی بالایی هستند. بطوری که هیچ غذایی نمیتواند جای اینها را بگیرد. گندم و جو مقدس هستند و ما امر به ارج نهادن این دو شده ایم و باید اینها را اکرام کنیم، بخصوص جو که همواره غذای پیامبر اکرم صل الله و علیه و آله بوده است. خداوند در قرآن می قرماید: اگر خداوند می دانست چیزی بیشتر از جو شفا می دهد و نافع است، آن را غذای پیامبران خود قرار می داد. روایتی داریم که می فرماید: نیست پیامبری مگر اینکه برای خورنده جو دعا کرده باشد و آن را مبارک گردانیده است، وارد هیچ بدنی نمی شود مگر اینکه تمام بیماری ها را از بدن خارج کند. قوت پیامبران و غذای نیکان است. خداوند از اینکه قوت پیامبران را غذای اشقیاء قرار دهد، ابا دارد.

گندم نیز طعم خوبی دارد(بهتر از جو) و جزو غذاهای برتر است. حضرت عیسی علیه السلام نیز می فرماید: مبادا نان گندم بخورید زیرا از این میترسم که نتوانید شکر آن را به جای بیاورید.

طبق روایات بالا، گندم و جو اهمیت فراوانی دارند و بیشتر غذاها با گندم و جو درست می شوند، مانند حلیم، سویق و … از امام صادق علیه السلام پرسیدند: اگر گندم را صاف کردند و مانند زمین شده است و یا روی پشت بام آن را صاف کرده اند،  آیا می توان روی آن نماز خواند؟ امام فرمودند: نمی شود روی غذاها نماز خواند زیرا روزی و نعمت خداوند بر بندگان است، تعظیم کنید و روی آن پا نگذارید. این ها را سبک نشمارید و به آن اهمیت دهید.

 

بیانات احیاگر طب اسلامی حضرت استاد تبریزیان- جلد ۴

مطالب مشابه

اهمیت شام خوردن

طبق نظریه اسلامی به طور کلی، شام باید اول شب خورده شود. یعنی هنگامی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی