خانه >> نوع درمان >> حجامت اسلامی >> تاریخ حجامت
سایت جامع طب اسلامی
اسلام دارو

تاریخ حجامت

تاریخ روزهای خوب و نهی شده برای حجامت طبق روایات و پژوهشهای طب اسلامی در تصویر زیر آورده شده است.

روزهای سبز نشانه روزهای خوب و مناسب برای حجامت است و روزهای آبی رنگ نشانه ویژه بودن آن روز برای حجامت می باشد.

روزهای نامناسب برای حجامت: روزهای جمعه (بخصوص قبل از ظهر) روزهای چهارشنبه( اظهار نظر قاطه در این خصوص سخت است. بهتر این است که حجامت در چهارشنبه به موارد اضطراری محدود شود.)ماه مبارک رمضان(حجامت در این ماه چون فرد روزه دار است و در حالت گرسنگی سر می کند، موجب کاهش اثرات حجامت شود و موجب ضعف در فرد روزه دار می شود. بنابراین بهتر است در این ماه تنها کسانی که بهر دلیل قادر به روزه داری نیستند، حجامت را انجام دهند.سایر افر اد در صورت ضرورت می توانند پس از افطار اقدام به حجامت بنمایند.) ماه رومی کانون اول(از ۲۳ آذر تا ۲۳ دی ماه بنابه حدیثی از امام رضا علیه السلام نباید حجامت کرد که به شکل هاشور در تقویم آورده شده است)

حجامت اضطراری: بنابر روایات اگر حجامت ضروری باشد، انجام آن در ایام نامناسب نیز بلامانع است. اما به توصیه حضرات معصومین علیها السلام و برای ازبین بردن اثرات منفی این حجامت، حتما باید سه مساله را مد نظر داشت: قرات آیت الکرسی، سه بار طلب خیر کند از خداوند متعال و ذکر شریف صلوات که به ویژه به مورد اول بسیار تاکید شده است.

مطالب مشابه

حجامت درمانی و انواع آن شرایط حجامت اصولی و تاثیر گذار

حجامت درمانی و انواع آن

حجامت مواضع خاص و فواید آن فایده این نوع حجامت این است که خون آن موضع را خارج می کنند تا از فشاری که خون به آن عضو وارد می کند کاسته شود. مثلا وقتی خون به چشم فشار می آورد، اگر حجامت اصلی آن عضو انجام شود، هنوز از جایش بلند نشده می بینیم که چشمش باز می شود.

یک دیدگاه

  1. بسیار عالی و سپاس از تلاشتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی