مقالات کوتاه

عوامل پیری زود رس در طب اسلامی

عوامل پیری زود رس

عوامل پیری زود رس در طب اسلامی بنابه برخی روایات را در اینجا ذکر کرده ایم:

شام نخوردن

پیامبرصل الله علیه واله:
شام را ترک نکنید، هرچند به خوردن دانه خرمای خشکیده ای باشد. من بر امت خود از این می ترسم که از با ترک شام دچار پیری زود رس شوند. زیرا شام، باعث نیروبخشی پیر و جوان است.

امام صادق علیه السلام:
۴ چیز موجب پیری زود هنگام است:

۱- خوردن گوشت خشکیده

>> نکته: نهادن گوشت در زیر افتاب تا از این طریق خشک شود و در فصول سال بشود استفاده نمود، البته گاهی این امر همراه با خواباندن در نمک انجام می گرفت، این در حالی است که توصیه طب اسلامی بر تازه مصرف کردن گوشت و تا سه روز به سه روز گوشت تازه استفاده شود.

 ۲- نشستن بر جای مرطوب

>> نکته: نشستن بر جای مرطوب،موجب غلبه بلغم و در نتیجه سردی مفاصل و در نهایت روماتیسم می شود، و از جوانی که انتظار کار و تلاش می رود، از او سستی، وتوقف فعالیت را شاهد خواهیم بود.

۳-  بالا رفتن بر پلکان

>> نکته: بالا رفتن مکرر از پله ها و حتی کوه نوردی مکرر، موجب سائیدگی مفاصل و استخوانها می شود و از این طریق امکان تحرک و تلاش از جوانی که توقع قوت صفرائی می رود، گرفته می شود.

۴- آمیزش با پیر زنان

>> نکته: آمیزش بر اساس نیاز، عامل نشاط و حیات است، از این رو شایسته است با کسانی انجام بگیرد که برخوردار از نشاط جنسی باشند.

 
امام صادق علیه السلام: سه چیز بدن را منهدم و فرسوده نموده،و چه بسا بکشد: 

۱- حمام رفتن با شکم پر

 ۲- آمیزش با شکم پر

۳- زیاده روی در آمیزش جنسی

>> نکته: آمیزش جنسی بر اساس اموزه های طبی اهل البیت علیهم السلام بایستی بر اساس نیاز جنسی صورت بگیرد، نه بر اساس عادت و بی میلی.

 
پیامبر صل الله علیه واله: ده چیز پیری زود رس می آورد:

۱- شستن سر با گل

 ۲- توقف زیاد در دستشوئی

>>  نکته: همچنان که زیاد نشستن در دستشوئی پسندیده نیست و بیماری زاست، عجله کردن هم شایسته نیست.

 ۳- سخن گفتن در هنگام قضای حاجت(دستشوئی کردن)…..

 ۴- زیاده روی در مصرف عطر

>>  نکته: امت اسلامی وجه امتیاز بخشی او بر بقیه امم، بخاطر همین منش میانه روی اوست.از این رو خدای سبحان در معرفی امت اسلامی می فرماید: وکذالک جعلناکم امت وسطا:در تفسیر ماثور این واژه “وسطا”امده یعنی”عدلا”یعنی امت معتدل، در همه زمینه ها از افراط و تفریط به دور است.اگرچه اعتدلال هر امری متناسب با خودش است، در بدست اوردن ارزش های انسانی، اعتدالش در سرعت و سبقت و به نفس نفس افتادن است که سارعوا الی مغفرت من ربکم،فاستبقواالخیرات،وفی ذالک فلیتنافس المتنافسون.

۵- نوشیدن آب در شب

این بخش از روایت جزء متشابهات روائی بوده،که کریمه محکمه ی”کلوا واشربوا ولا تسرفوا”منظور ان را بیان میکند که همان زیاده روی در مصرف اب است، وگرنه مصرف اب بعد غذا به خصوص شام، مورد توصیه اهل البیت علیهم السلام است.

 ۶- نگریستن به شرم گاه همسر

۷-  به رو خوابیدن

۸-  شبانه ایستاده آب خوردن

 ۹- صورت را به استین مالیدن و خشک کردن
پیامبر صل الله علیه واله:ده چیز پیری زود رس می اورد:نگریستن به شرم گاه زن،به رو خوابیدن،شبانه ایستاده اب نوشیدن،خشک کردن صورت با آستین ، … .

منابع: بحارالانوارج ۷۸ ص۲۳۰،ج۱۰۳ص۲۹۰

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *