خانه >> تغذیه >> بهترین زمان خوردن شام
بهترین وقت شام خوردن

بهترین زمان خوردن شام

در تئوری اسلامی آمده است بهترین زمان خوردن شام بعد از نماز مغرب و اعشاء است. روایتی از حضرت علی علیه السلام داریم که می فرماید: شام پیامبران بعد از عتمه(سرخی مشرق به بعد، پس از سیاه شدن آسمان) می باشد. در روایتی دیگر امام صادق علیه السلام می فرمایند: شام خوردن پس از نماز اعشاء شام پیامبران می باشد. بنابر روایات، خوردن شام شروع سرخی مغرب تا ازبین رفتن سرخی مغرب بهترین زمان می باشد. اگر بعد از نیمه شب غذا خورده شود، به آن سحری می گوییم نه شام و برای روزه دار مفید است.البته می توان اینطور نیز گفت که یک سوم (۱/۳) اول شب بهترین زمان خوردن شام است.

آیا بلافاصله پس از خوردن شام می توان خوابید؟ شعار معروف این است که شام بخور و راه برو. اما تئوری اسلامی این را نمی پذیرد. بلکه آمده است با یاد خدا غذا را آب کنید.

در حدیثی پیامبر اکرم صل الله و علیه و آله می فرمایند: غذای شب را با ذکر خدا و نماز، آب(ذوب) کنید در حالی که غذا هنوز آب نشده، نخوابید، زیرا قساوت قلب پیدا می کنید. بنابراین شعار معروف”شام بخور و راه برو” را بایستی تغییر داد به این شعار که “شام بخور و ذکر خدا بگو یا نماز بخوان”. زیرا در این صورت بیهوده وقت انسان تلف نخواهد شد . همچنین در همین نماز و ذکر خدا غذا کمی هضم شده و آب می شود.

 

بیانات احیاگر طب اسلامی حضرت استاد تبریزیان.

درباره ی مدیر سایت

هدف ترویج طب اسلامی

مطالب مشابه

اهمیت گندم و جو

مراد از کلمه طعام در قرآن، گندم و جو می باشد. در واقع همان غذای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی