خانه >> تغذیه >> ترتیب اهمیت گوشت ها در روایت
ترتیب اهمیت گوشت ها

ترتیب اهمیت گوشت ها در روایت

بهترین ترتیب اهمیت گوشت ها کدامند؟به جزز پرندگان، گوشت گوسفند بهترین گوشت درمیان چهارپایان می باشد. بطور کلی ترتیب اهمیت گوشت چهارپایان شامل: گوشت گوسفند و بز از گاو و شتر بهتر است.

پیامبر اکرم صل الله و علیه و آله می فرمایند: از هر چیزی خداوند چیزی را انتخاب کرده است از غنم، گوسفند را انتخاب نموده است.(الغیبه للنعمانی:۶۷ ح ۷)

برای مطالعه درمان با گوشت در طب اسلامی اینجا را کلیک کنید. ترتیب اهمیت گوشت ها را در این مقاله بنابه روایات اسلامی تشریح کرده ایم.

گوشت گوسفند نر

گوشت گوسفند نر بهترین نوع گوشت می باشد و همان گوشتی است که خداوند به جای حضرت اسماعیل علیه السلام برای قربانی کردن به حضرت ابراهیم علیه السلام تقدیم نمود. در واقع انتخاب خدا برای ذبح بهترین گوشت بوده است. روایتی با سند معتبر از سعد بن سعد داریم که به امام کاظم علیه السلام عرض میکند: خانواده ام گوشت گوسفند نمیخورند، امام علیه السلام فرمودند: چرا؟ عرض کرد: زیرا میگویند گوشت گوسفند سبب هیجان مرّه (صفرا و سودا) و سبب میگرن و دردها می باشد. امام فرمودند: ای سعد! عرض کردم بله؟، فرمودند: اگر خدا چیزی بهتر از گوسفند می دانست آن را جای حضرت اسماعیل علیه السلام قرار می داد.(کافی۶: ۳۱۹ ح۲، المحاسن ۴۶۷ ح ۴۴۵)

گوشت بز

در روایت میفرمایند: گوشت بز نر بهتر از گوشت گوسفند ماده است. روایتی داریم از امام صادق علیه السلام که از ایشان درباره گوسفند سوال شد که گوسفند نزد شما محبوبتر است یا بز؟ امام فرمودند: اگر بز نر باشد محبوب تر است ولی اگر بز ماده باشد گوسفند ماده از آن بهتر است.(الکافی۴: ۴۹۰ ح ۵) بنابراین بهترین گوشت ها به ترتیب اولویت گوسفند نر، بز نر ، گوسفند ماده، بز ماده می باشند. در رساله ذهبیه امام رضا علیه السلام آم ده است که می فرمایند در تابستان گوشت بز بخورید زیرا گوشت بز سرد است.

گوشت شتر

گوشت شتر در مرحله بعد از بز آمده است. در حدیثی از رسول خدا صل الله و علیه و آله و صلم آمده که میفرمایند: گوشت شتران را بخورید زیرا گوشت را نمیخورد مگر انسان مومنی که دشمن یهود(دشمنان خدا) می باشد. در روایت دیگری می فرماید: خوردن گوشت شتر میل به زیاد خوردن را از بین میبرد.(البحار ۶۳: ۷۴، المحاسن: ۴۷۴)

گوشت گاو

گوشت گاو حلال است اما بدترین گوشت شناخته شده برای خوردن می باشد. در روایات شعاری وجود دارد و آن این است که: گوشت گاو خود بیماری است. برعکس شیر و روغن زردش عین درمان است. روایتی داریم از پیامبر اکرم صل الله  علیه و آله که می فرمایند: گوشت گاو خود بیماری است و روغن زرد گاوی درمان و شیر آن داروست.

البته خداوند متعال در قرآن کریم می فرمایند: زمانی که فرشتگان به خانه حضرت ابراهیم علیه السلام آمدند، حضرت بر ایشان گوشت گوساله آوردند.(الکافی۶) البته برخی معتقدند بین گوشت گوساله و گاو تفاوت وجود دارد. اگر گوساله نر و جوان باشد، مضرات گوشت گاو را ندارد. روایت پس از تاکید بر این نکته که گوشت گاو مضر و بیماری زا و کشنده است، بیام می کنند که در برخی موارد به عنوان دارو مطرح شده است.

  1. مفید برای سفیدی

یکی از بیماریها سفیدی پوشت اعم از پیسی و بهک و سفیدی مطلق پوست می باشد. در چند روایت داریم بنی اسرائیل به حضرت موسی علیه السلام از ابتلا به سفیدی شکایت کردند، حضرت موسی علیه السلام نیز به سوی خداوند تبارک و تعالی شکایت نمود، خداوند به ایشان وحی کرد: به آنان امر کن گوشت گاو و برگ چغندر بخورید. همچنین در جایی دیگر امام صادق علیه السلام می فرمایند: خورشت گوشت گاو سفیدی پوست را برطرف می کند.(انظر الوسول۱۷: ۲۸ باب ۱۴ من ابواب الاطعمه المباحه) . در روایت اول گفته شده گوشت گاو با برگ چغندر و در روایت دوم تنها به برگ چغندر اشاره شده که هردو می تواند مفید باشد.

      ۲. مفید برای سفیدی و روشنی پوست( پوستس که غیر معمول سفید است.)

روایتی داریم از ابی ابراهیم علیه السلام که میفرمایند: دو چیز برای سفیدی و روشنی پوست مفیدند: سویق و خورشت گوشت گاو(الکافی۶: ۳۱۱ح ۳).

      ۳. پیسی

      ۴. جذام

روایتی از امام کاظم علیه السلام نقل شده است که میفرمایند: کسی که از خورشت گوشت گاو بخورد، خداوند پیسی و جذام را از او برطرف می کند.(طب الامه: ۱۰۴).

 

گوشت گاومیش

در روایت آمده است طبق حکم شرعی خوردن گوشت گاومیش اشکالی ندارد. اما از نظر حکم بهداشتی یقینا نمی تواند بهتر از گوشت گاو باشد. روایتی  با سند معتبر وارد شده است که عیاشی از ایوب بن نوح بن دراج نقل کرده که از امام هادی علیه السلام درباره گاومیش سوال پرسیدم و به ایشان خبر دادم اهل عراق می گویند: گاومیش مسخ است. امام فرمودند: آیا این آیه کلام خدا را نشنیده ای؟ شتر دو نوع است و گاو نیز دو نوع است: گاو معمولی و گاومیش. عیاشی عرض کرد: خودم هنگامی که از خراسان برگشتم برای امام هادی علیه السلام نامه ای نوشتم. از آنچه که ایوب برای من درباره گاومیش نقل کرده سوال میکردم. امام تایید کردند و فرمودند: همان گونه که ایوب به شما گفت، گاومیش نوعی از گاو است.

گوشت کبوتر

قانون کلی طبق روایات اسلامی این است که باید به غذای حیوان توجه نمود. کبوتر فقط گندم سالم میخورد. بنابراین بهترین گوشت، گوشت کبوتر است.

در روایتی داریم نزد حضرت علی علیه اسلسلام درباره گوشت پرندگان صحبت میشد. امام فرمودند: بهترین و خوشمزه ترین گوشت، جوجه پرنده است. دختری از قبیله ربیعه با خرد شده اضافه نان، جوجه را بزرگ کند.این بهترین روش تغذیه آن است. در روایت دیگری میفرماید: بهترین گوشت، گوشت جوجه کبوتر که تازه میخواهد پرواز کند است(المحاسن ۲). بطور کلی گوشت کبوتر خانگی بهترین گوشت برای تقویت بدن بوده و بسیار مفید است.

گوشت مرغ

غذای مرغ، غذای مناسبی نمی باشد. زیرا گیاه، گوشت، دانه، سوسک، حشرات، مورچه، آشغال و کثافت هم میخورد. حتی گاهی اوقات مدفوع حیوانات را نیز می خورد. خوردن گوشت مرغ مکروه است. اما طبغ روایت میتوان مرغ هم خورد. درواغ مرغ غذای فقراست و درصورت نبود گوسفند و کبوتر میتوان خورد. در روایتی آمده است: مرغ خوک پرندگان است. این موضوع اشاره به کثیف بودن غذای مرغ، مانند خوک دارد. درواقع همچیز خور است. در روایتی نقل شده در محضر عمر درباره گوشتها صحبت شد. عمر گفت: بهترین گوشت، گوشت مرغ است. حضرت علی علیه السلام که در آنجا حاضر بودند فرمودند: اینطور نیست. زیرا مرغ خوک پرندگان است. بهترین گوشت از کبوتری است که شروع به پرواز کرده یا نزدیک به پرواز است. در روایتی نقل شده که پیامبر اکرم صل الاه و علیه و آله وصلم گوشت مرغ و فالوذج هم میخورند(الکافی۶).

البته باید توجه داشت مراد از مرغی که از آن صحبت میکنیم مرغ خانگی است. نه مرغ صنعتی و هورمونی امروزی. چرا که این نوع مرغها با توجه به رشد هورمونی شان به طریق اولی مضر برای بدن است.

گوشت مرغابی (قو)

در روایت آمده است: مرغابی گاومیش پرندگان است(الکافی۶). بنابراین گوشت آن مانند گاومیش و بیماری زا است و مفید نمیباشد.

گوشت کبک

خوردن گوشت کبک سفارش شده است. کسی که ضعف در پا پیدا کند و مبتلا به تب شود، باید گوشت کبک مصرف کند. روایتی داریم از امام کاظم علیه السلام که میفرمایند: به کسی که تب دارد گوشت کبک دهید. زیرا ساق پا را تقویت میکند و تب را ازبین میبرد(الکافی۶).

گوشت مرغ اسفرود (بابا قرمز، سنگ خواره)

گوشت این پرنده درمان یرقان است. روایتی از علی ابن مهزیار نقل شده که عرض میکند: با امام جواد علیه السلام، ناهار میخوردم برای ایشان این پرنده را آوردند. امام فرمودند: این پرنده مبارک است، پدرم این غذا را دوست داشتند. پدرم به کسی که یرقان داشتند امر میکردند، بریان کنند و بخورند(الکافی۶). اسفرود بریا بیماری یرقان، هپاتیت و کبد مفید است.

گوشت درّاج (بلدرچین)

پیامبر اکرم صل الله و علیه و آله میفرماید: کسی که میخواهد دلخوری و عصبانیتش فروکش کند، گوشت بلدرچین بخورد. و در روایتی دیگر آمده است: کسی که میخواهد غضب و عصبانیتش را بکشد، گوشت بلدرچین بخورد(الکافی۶).

 

ترتیب اهمیت گوشت

بیانات احیاگر طب اسلامی حضرت استاد تبریزیان-جلد ۴-سعید فریور

مطالب مشابه

اهمیت شام خوردن

طبق نظریه اسلامی به طور کلی، شام باید اول شب خورده شود. یعنی هنگامی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی