خانه >> مقالات کوتاه >> علت بد بوی و نگاه ناخواسته به مدفوع
علت بدبویی و نگاه ناخواسته به مدفوع

علت بد بوی و نگاه ناخواسته به مدفوع

قبل از نزول حضرت آدم علیه السلام به زمین مدفوعی وجود نداشت یا تا این حد بدبو نبوده است. طبق روایات علت بدبو بودن مدفوع، شیطان(میکروب) است. چیزی که در علم با این همه پیشرفت مشخص نیست، این است که علم نتوانست کاری کند که مدفوع بدبو نباشد.

در روایتی از امام صادق علیه السلام در کتاب مصباح الشریعه درباره علت کثیف و بدبو بودن مدفوع می فرمایند: چرا به دستشویی مستراح گفته می شود؟ زیرا برای انسان راحتی نفس است و انسان از سنگینی کثافات راحت می شود و مومن عبرت بگیرد که این غذای خالص و لذیذ دنیوی عاقبتش این است تا دنیا را رها کند (هم و غم مومن برطرف می شود)، نفس و قلب او از هراس و حرص و ولع برای دنیا آزاد می شود. چنگ زدن به تقوا و پرهیزکاری و قناعت سبب راحتی دنیا و آخرت می شود.

نکته: برای رفع بوی بد مدفوع میتوانید مصرف آویشن را زیاد کنید.

 

چرا انسان ناخواسته به مدفوع خود نگاه می کند؟

روایات علت نگاه ناخواسته به مدفوع را بیان می دارند. یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام عرض کرد: در حال تخلی نمیتواند صبر کند و خوددار باشد مگر اینکه به مدفوعش نگاه کند. امام فرمودند: نیست کسی بر روی زمین مگر اینکه دو فرشته نگهبان او و همراهش باشند و در حال تخلی، دو فرشته گردنشان را کج می کنند و می فرمایند: ای آدمیزاد نگاه کن به چیزی که برای آن تلاش می کردی که به چه چیزی تبدیل شده است. در روایت دیگری آمده است: در این حال انسان باید این دعا را بخواند: “اللهم ارزقنی الحلال و جنبنی الحرام“. خدایا روزی حلال به من عطا بفرما و از حرام دورم کن.

 

بیانات احیاگر طب اسلامی حضرت آیت الله تبریزیان- جلد ۴

مطالب مشابه

چگونه با تربت امام حسین علیه السلام درمان شویم !؟

شرایط درمان با تربت امام حسین علیه السلام

تربت امام حسین درمان هر بیماری است اما باید شرایطی را رعایت کرد تا اثربخش …

پیشگیری از فلج شدن

پیشگیری از فلج شدن

انواع فلج شامل:  فلج, ام اس, ای ال اس و تحلیل عضلات. در پژوهشهای استاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

داروخانه طب اسلامی