دیابت، زخم ها،بواسیر، یبوست

درمان گیاهی بواسیر یا هموروئید در طب اسلامی

درمان بواسیر هموروئید نر و ماده

این بیماری یکی از بیماریهای دستگاه گوارش است که بسیار شایع است. و دو نوع دارد:

بواسیر ماده: زخمهایی در مقعد که شدیدا خونریزی می کنند. درمان این نوع آسان است و در یک مرحله درمان می شود.

بواسیر نر: این نوع بیماری به شکل دانه هایی در داخل مقعد رشد می کنند. تعدادشان بین ۵ الی ۷ دانه است و به آن بواسیر ساچمه ای نیز می گویند. درمان این نوع بواسیر کمی سخت تر از ماده است.

علت های بوجود آمدن بواسیر  هموروئید 

۱- طول دادن و مکث زیاد در دستشویی. امام علی(ع) می فرماید:” طولانی نشستن در دستشویی موجب بواسیر می شود”. همچنین طولانی نشستن در دستشویی چون به بدن ضرر می رساند، از مکروهات است.

۲- نشستن مقعد بعد از دفع ادرار. پیامبر به یکی از همسرانش فرمود:” به زن های مومن امر کن تا خود را با آب زیاد بشویند. زیرا این کار موجب پاکی اطراف مقعد شده و بواسیر را از بین می برد.”.

۳- خوردن ماهی با تخم مرغ

۴-شستن موضع مقعد با آب گرم

۵- استفاده از آب راکدی که پوشش هم ندارد و در معرض آفتاب هم باشد.

 

موارد مصرفی برای درمان بواسیر هموروئید به شرح زیر است:

موارد درمانی برای بواسیر ماده (همراه با خونریزی) به این شرح است:

تدابیر دارویی

تدابیر غذایی

تدابیر یداوی

 • ابتدا درمان یبوست، سپس حجامت و زالو درمانی
 • شستشوی مقعد با آب سرد
 • پرهیز از شست و شوی مقعد با آب گرم
 • حجامت ساکرال

موارد درمانی بواسیر نر (ساچمه ای) نیز به شرح زیر است:

تدابیر تغذیه

 •  مصرف گردو، زیره سیاه، پنیر، انجیر (در شب)، سنجد، آب باران ، خرمای
  خشک ، زردک
 • پرهیز از مصرف ماهی، سرکه، سبزیجات، تخم مرغ، مویز
 • تره

تدابیر اصلاحی

زرده تخم مرغ نپخته بصورت شیاف درست شده داخل مقعد قرار داده می شود

 • غذا خوب جویده شود.
 • وسط غذا آب نخورید
 • شستشوی مقعد با آب سرد
 • پرهیز از شستشوی مقعد با آب گرم
 • برطرف کردن یبوست بعد حجامت عام، بعد حجامت ساکرال بعد حجامت هموروئید
 • زالو اندازی (ابتدا ۵ بعد ۷ عدد)

با مصرف و رعایت موارد فوق براحتی بواسیر خود را می توانید درمان کنید. داروهای گیاهی ذکر شده ی بالا در فروشگاه طب اسلامی اسلام دارو موجود می باشد.

منبع: درمان های خانگی را می دانم؛کمک های اولیه امدادی، اخوان. محمدعلی، احسانی. مرضیه، قم، ولاء منتظر (علیه السلام)، ۱۳۹۸.

نوشته های مشابه

26 دیدگاه در “درمان گیاهی بواسیر یا هموروئید در طب اسلامی

 1. کرم جوان سازی گفت:

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

  1. سلام
   لینک کدوم مطلب مد نظرتون؟

 2. ssa گفت:

  درمان بیماری هموروئید(بواسیر) در طب اسلامی و سنتی

  هموروئید به دو نوع کلی نر و ماده تقسیم می شود که در بعضی موارد ممکن است هر دو نوع با هم اتفاق افتاده و ایجاد شود. بواسیر به چهار درجه خفیف تا خیلی شدید تقسیم می شود. بهترین راه برای در امان ماندن از این بیماری، پیشگیری است که در روایات اسلامی راه های پیشگیری و علل ایجاد این بیماری، بصورت دقیق و کامل بیان شده است که می توانید برای اطلاع از آنها به روایات مربوطه مراجعه نمایید. در خصوص درمان هم باید گفت که در طب جدید، پزشکان بیشتر این بیماری را از طریق جراحی درمان می کنند که متاسفانه بدلیل عوارض جراحی و برگشت پذیر بودن این بیماری، راه حل مناسبی نمی باشد. اما در طب اسلامی و سنتی راه هایی برای درمان و بهبودی این بیماری سفارش شده که اگر دقیق و درست عمل شوند، در مدت دو یا سه هفته این بیماری بهبود پیدا کرده و اگر این درمان ها ادامه یابد باعث بهبودی کامل خواهد گردید.

  برخی عواملی که باعث تشدید بیماری هموروئید می شوند:
  ۱. اسهال در فرد مبتلا مهمترین دلیل تشدید این بیماری می باشد.
  ۲. یبوست هم باعث تشدید این بیماری می شود زیرا مدفوع نباید خشک و سفت باشد و با سختی و زور زدن دفع شود؛ بلکه مدفوع باید نرم باشد و به راحتی دفع شود. استفاده از داروی ملین استاد تبریزیان هم برای راحت دفع کردن مدفوع مفید است.
  ۳. جلو گیری از ایجاد سودا در خون که به همین دلیل نباید غذاهای سودا زا بخورد. چون اگر سودای خون زیاد شود این بیماری هم تشدید می شود و حتی باعث خونریزی می گردد.

  راه های درمان این بیماری:
  ۱.در بواسیر پفکی هر روز انگور هسته دار را با هسته اش باید بخورد؛ طوری که موقع خوردن هسته اش را بجود و خورد کند.
  ۲.همراه ناهار حداقل به اندازه یک مشت سبزی تره بخورد و همراه شام هم حداقل یک مشت سبزی خرفه میل نماید.
  ۳. هرشب حداقل یک قاشق گیاه زنیان را با همان اندازه مغز گردو بخورد یا بجای خود زنیان یک استکان عرق زنیان را با چندتا گردو میل نماید.
  ۴. اگر از محل بواسیر دچار خون ریزی است؛ برای بند آمدن خون ریزی، هر روز یک قاشق سماغ تازه صبح و یک قاشق هم شب بخورد. بعد از چند روز خون ریزی قطع می شود.
  ۵. قبل از رفتن به دستشویی بزرگ(مدفوع) باید مقعد را با روغن خیار چرب کند و اگه روغن خیار نبود با روغن زیتون و اگر نبود با بقیه روغن ها که به آنها حساسیت ندارد مانند روغن کوهان شتر و… و بعد از دستشویی بزرگ(مدفوع) بلافاصله حمام نرود و حداقل چند ساعت صبر کند و بعد از سر جا رفتن زواید بواسیر و عادی شدن آن، حمام رفتن مانعی ندارد. و بعد از حمام هم مقعد را با همان روغن ها چرب نماید.
  ۶. اگر درد دارد می تواند شیاف هموروئید که در داروخانه ها موجود است را نرم و له کند و مثل کرم و پماد به محل درد و مقعد مالیده و آغشته نماید. همچنین مالیدن روغن بنفشه به مقعد نیز در مواردی باعث کم شدن یا از بین رفتن درد و التهاب می شود. همچنین مقعد را در معرض آب گرم قرار دادن، باعث کم شدن درد آن می شود. استاد ضیایی هم قرار دادن تفاله چای بصورت پماد روی مقعد را در کاهش درد آن موثر و مفید می داند.
  ۷. استاد تبریزیان خوردن قرص خون(که از محصولات طبی خود ایشان است) را مفید می داند و همچنین مالیدن پودر سعد کوفی به مدت یک دقیقه به مقعد و سپس شست و شوی آن را هم راه دیگر درمان معرفی می نماید.
  ۸. طهارت و شستن مقعد با آب سرد بعد از دفع مدفوع هم باعث جلوگیری از تشدید این بیماری می شود.
  ۹. استاد خیر اندیش هم حجامت و زالو انداختن برای خارج کردن خون سودا از محل بیماری را، راه حل درمان این بیماری معرفی می نماید.
  ۱۰. همچنین نشستن در محلول جوشانده پوست انار باعث جمع شدن و داخل رفتن زائده های بواسیر می شود.

  یقین داشته باشید که اگر بصورت کامل و درست راه های درمانی بالا را هر روز انجام دهید، بیماری هموروئید(بواسیر) شما بهبود پیدا کرده و با ادامه دادن این روش ها کاملا درمان خواهد شد. اما دقت کنید برخی از افراد به برخی از این روش ها حساسیت داشته و ممکن است برخی از این درمان ها مناسب آنها نباشد. لذا در صورتی که برخی از راه های درمانی باعث تشدید بیماری و زیاد شدن درد، سوزش، التهاب و… شد، از ادامه دادن و استفاده از آنها خودداری نموده و از بقیه روش ها استفاده نمایید.

  1. mozhgan گفت:

   سلام چطور میتونم قرص خون پودر سعد کوفی روتهیه کنم ؟!

   1. سلام خود داروی قرص خون موجود هست میتونین از سایت یا از مسول فروش یاست تهیه کنید.

 3. اکبر گفت:

  سلام لطفا به طور کامل توضیح دهید در بواسیر نر داخلی که خون ریزی وجود ندارد و چیزی از ساچمه های بواسیر بیرون نمی آید به ترتیب کدام داروها و چگون مصرف شود سپاسگزارم

  1. سلام باید سعد کوفی و بلادور و درصورت داشتن یبوست از سنا و سودابر و ملین هم مصرف کنید. خودتون را همیشه با اب سرد بشورید.

 4. رضا زارعی گفت:

  سلام
  بلادور چطور بواسیر رو درمان میکنه ، خشک میکنه و میفته؟

  1. سلام
   دود بلادور که روی ضایعه بواسیر میخوره اونو میسوزونه و از بین میبره.

 5. مجید کهن گفت:

  سلام از اواخر زمستان تا الان دچار درد وشقاق مقعدی درناحیه چپ مقعد میشوم قبلا یه بار با عجله وفشار دستشویی کردم دچار این عارضه شدم نشستن دراب گرم واستفاده از داروهای انتی هموروئید را بکار گرفتم اروم شدم این مسئله برام تکرار میشه با خارش مقعد هی خوب میشم دوبار همانطور الانم روزه ام شکمم نرم کار میکنه چکار کنم زخم نشم

  1. سلام .با آب گرم هرگز خودتون رو توی دستشویی نشورید. از سعد کوفی و جامع و عسل استفاده کنید.

 6. مجید کهن گفت:

  سلام از اواخر زمستان تا الان دچار درد وشقاق مقعدی درناحیه چپ مقعد میشوم قبلا یه بار با عجله وفشار دستشویی کردم دچار این عارضه شدم نشستن دراب گرم واستفاده از داروهای انتی هموروئید را بکار گرفتم اروم شدم این مسئله برام تکرار میشه با خارش مقعد هی خوب میشم دوبار همانطور الانم روزه ام شکمم نرم کار میکنه چکار کنم زخم نشم

  1. سلامم
   با آب گرم خودتون تو دستشویی نشورید
   از سعد کوفی و جامع و عسل استفاده کنید.

 7. Ahmad گفت:

  سلام من بیرون زدگی مقعد دارم که نه درد داره نه خارش این از کدام نوع بواسیرهست؟
  برای درمان باید چیکار کنم؟

  1. سلام نوع نر هست. از بلادور و سعد کوفی و شقاق باید استفاده کنید.

 8. M .kazemi گفت:

  سلام , بلادور رو چه جوری باید استفاده کرد
  نباید به جاهای دیگه بدن برسه؟
  برای دختران باکره مشکلی پیش نمیاد؟

  1. سلام نه مشکلی نداره. طبق دستور باید بسوزونسد و در گلدان سوراخدار بیاندازید و روی ان بنشید. بهتر است روزی ۳ مرتبه انجام دهید

 9. Ssa گفت:

  سلام ،بازرده تخم مرغ چه جوری باید شیاف درست کنیم برای بواسیر؟

  1. سلام میتونید فیریز کنید.

 10. Sara asgari گفت:

  سلام،من۱۷سال سن دارم از پارسال تا الان به همرویید ماده دچار شدم جون بعضی مواقع خون ریزی دارم احتمال میدم ماده باشه،قبلا خخخخیلی درد میکرد اما الان یه خورده دردش تسکین شده،خاهشا من رو راهنمایی کنید

  1. سلام
   باید داروهای فوق را تهیه و مصرف کتید. اگه یبوست دارین حتما باید با دارو سودابر و ملین و سنا رفع کنید. و خونریزی رو با قرص خون بند بیارید.از داروی سعد کوفی هم مصرف کنید.

 11. صبا گفت:

  سلام من از بلادر استفاده کردم، بواسیرم ورم کرده و خارش دارم البته دود به اطراف مقعدمم خورده ایا اینطوری باید بشه یعنی ورم میکنه و میترکه و خونش خارج میشه.بلادر رو باید سه بار در هر نوبت استفاده کنیم یعنی بین هر دانه بلادر باید فاصله باشه مثلا صبح و ظهر وشب؟

  1. سلام بله در ۳نوبت مصرف کنید تا کاملا رفع نمایید. دود آن بسیار در درمان و رفع بواسیر نر موثر میابشد.

 12. احمد گفت:

  کسی هم درمان شده با این محصولات؟

 13. ناشناس گفت:

  سلام . من بواسیر نر دارم همراه با زائیده ی گوشتی زیاد . اعتماد به نفسم رو از دست دادم . دیشب بلادور دود دادم الان که چند ساعت ازش میگذره دچار خارش شدم چیکار کنم که خارش از بین بره ؟!!!! باید تا چند روز ادامه بدم بلادور رو ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *